DEN PRIMÁRNÍ PREVENCE

V úterý 21. května se žáci druhého stupně naší ZŠ zapojili do „Preventivního programu pro rovné příležitosti pro žáky“. Aktivity vedly příjemné mladé lektorky Hanka a Šárka z olomouckého Sdružení D, z. ú. Interaktivní cvičení byla zaměřená na sebepoznání, přijetí sebe sama i podporující přijetí individuality ostatních spolužáků. Zkoumali jsme, jaké jsou naše silné stránky, v čem jsme odlišní, originální, a co máme naopak společného, co nás propojuje s ostatními.

V rámci programů s názvy „Zase já?“ (6. a 7. třída) a „Povolené uvolnění“ (8. a 9. třída) jsme se učili řešit krizové situace a problémy, vštěpovali si, že je nejlepší jim předcházet, a osvojovali si respektující chování a empatii.

Při zajímavých aktivitách jsme přemýšleli každý sám za sebe, ale také jsme plnili úkoly v rámci týmové spolupráce

O několik dnů později se také žáci prvního stupně naší ZŠ zapojili do preventivního programu. Jmenoval se „Eliška aneb Emocím se neschováš“ a byl zaměřen na emoce, jejich zvládání v konfliktu a omluvu. Lektorky provázely žáky příběhem, který sledovali se zaujetím. Pokoušeli se vcítit do spousty nepříjemných pocitů hlavních hrdinů. Příběh střídaly hry, při kterých se žáci velmi aktivně snažili vžít do dané situace a porozumět pocitům svým i druhého, najít vhodná slova při řešení konfliktu, přiznat chybu a snažit se ji napravit.

„Jde o to, abychom se dobře poznali navzájem a naučili se i leccos o sobě. Abychom si osvojili dovednosti spolupráce v kolektivu, uměli přijmout jinakost a v neposlední řadě se dobře bavili,“ popisuje školní metodička prevence Renáta Kratochvílová.

A to se povedlo. Navíc jsme se poznali zase trochu jinak než při školní práci a strávili jsme spolu hezký čas. Velmi za to děkujeme Sdružení D, z. ú., z Olomouce, které pro nás projekt připravilo, a Místnímu akčnímu plánu rozvoje vzdělávání IV pro ORP Lipník nad Bečvou, který projekt zafinancoval.

My už víme, že za dobré věci se poděkovat má.

Blanka Prudilová